BG-български език / CS-čeština / DA-dansk / DE-Deutsch / EN-English / EL-ελληνικά / ES-Español / ET-eesti / FI-suomi / FR-français / GA-Gaeilge / HR-hrvatski jezik / HU-magyar / IT-Italiano / LT-lietuvių kalba / LV-latviešu valoda / MT-Malti / NL-Nederlands / PL-Polski / PT-Português / RO-Română / SL-Slovenščina / SL-Slovenščina / SV-Svenska
Umowa o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a państwami SADC UPG
Umowa o partnerstwie gospodarczym UE-SADC jest zorientowaną na rozwój umową o wolnym handlu między UE a sześcioma stronami ze Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej (SADC): Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia i Republika Południowej Afryki. Została ona podpisana w dniu 10 czerwca 2016 r. i jest tymczasowo stosowana od dnia 10 października 2016 r., z wyjątkiem Mozambiku, w odniesieniu do którego tymczasowe stosowanie rozpoczęło się w dniu 4 lutego 2018 r.
Na mocy umowy wszystkie państwa SADC UPG, z wyjątkiem Republiki Południowej Afryki, otrzymują bezcłowy i bezkontyngentowy dostęp do rynku UE dla wszystkich swoich towarów (z wyjątkiem broni i amunicji). UE zniosła również całkowicie lub częściowo cła na 98,7 % przywozu pochodzącego z Republiki Południowej Afryki (pod względem wielkości wymiany handlowej). Członkowie Południowoafrykańskiej Unii Celnej (SACU) – tj. państwa SADC UPG z wyjątkiem Mozambiku – całkowicie lub częściowo zniosły cła na około 86 % przywozu z UE. Niektóre produkty wrażliwe, takie jak pojazdy silnikowe do transportu towarów i oleje ropopochodne, są wyłączone z liberalizacji. Jako kraj najsłabiej rozwinięty (LDC) Mozambik liberalizuje mniejszy odsetek przywozu z UE (74 % pod względem wielkości wymiany handlowej). W przyszłości można negocjować liberalizację handlu usługami i inwestycji.
O ocenie umowy o partnerstwie gospodarczym
Po kilku latach wdrażania, badanie oceniające przeanalizuje gospodarcze, społeczne, prawa człowieka (w tym prawa pracownicze) i wpływ wdrażania umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a SADC na środowisko.
Ocenę przeprowadza BKP Economic Advisors, niemiecka firma badawcza i konsultingowa, we współpracy z europejskimi i afrykańskimi badaczami. Prace rozpoczęły się w marcu 2023 r. i będą kontynuowane przez 14 miesięcy. Na tej stronie internetowej poinformujemy Państwa o postępach w ocenie, w tym o konsultacjach z zainteresowanymi stronami, a także opublikujemy wszystkie przygotowane sprawozdania (sprawozdanie wstępne, okresowe i końcowe).